Truskawki i poziomki to popularne owoce, które chętnie uprawiane są w przydomowych ogródkach, ale przede wszystkim w sadach i na działkach. Mało jest osób, które nie doceniają ich smaku i aromatu, a dla wielu są też synonimem słońca i wakacji.

Charakterystyka krzewów truskawek i poziomek

Truskawki i poziomki to dwie różne rośliny, które wiele łączy, ale też dzieli. Obie należą do rodziny różowatych, są niskimi krzewami, zazwyczaj do 30 cm wysokości. Liście obu tych roślin są zielone z błyszczącą powierzchnią, ale truskawki mają je duże i eliptyczne, a poziomki małe i okrągłe. Kwiaty w obu pojawiają się wiosną, są różowe lub białe, w przypadku poziomek mogą być też fioletowe. Znacząco różni się też sam owoc, który jest czerwony, okrągły i mięsisty, ale u poziomki o wiele mniejszy. Owoce truskawek mają słodki smak, a poziomki słodko-kwaśny, w obu przypadkach charakterystyczny jest też zapach i bogactwo substancji odżywczych. Oba rodzaje owoców są często wykorzystywane do przygotowywania dżemów, kompotów, ciast, lodów oraz deserów. Warto pamiętać, że smak i skład owoców zależy też od odmiany, warunków uprawy oraz stopnia dojrzałości.

Jak wygląda hodowla truskawek i poziomek?

Hodowla truskawek i poziomek wymaga zapewnienia odpowiednich warunków w celu uzyskania jak największej ilości owoców o dobrej jakości. W przypadku truskawek, rośliny najczęściej uprawiane są na polach lub w szklarniach, na specjalnie przygotowanych podłożach. Poziomki zaś uprawia się zarówno w warunkach naturalnych, jak i w szklarniach. W obu przypadkach ważne jest regularne nawożenie, podlewanie oraz zabiegi pielęgnacyjne, takie jak usuwanie chwastów czy przycinanie. W przypadku truskawek, ważne jest również odpowiednie odmładzanie roślin, aby zapewnić stały plon.

Kiedy w Polsce można zacząć hodowlę truskawek i poziomek?

Hodowla truskawek i poziomek w Polsce może rozpoczynać się w różnych terminach w zależności od regionu i odmiany roślin. Hodowla na polach otwartych zazwyczaj rozpoczyna się wiosną, po tym jak minie ryzyko przymrozków. W Polsce, najlepszy czas na sadzenie to koniec kwietnia lub początek maja. Hodowla w szklarniach może rozpocząć się już wczesną wiosną, ponieważ szklarnie zapewniają ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, a jednocześnie ciepło i światło. Ważne jest, aby dobrze poznać swoją odmianę oraz warunki pogodowe w regionie, aby wybrać odpowiedni termin do sadzenia. Na szczęście dobry sklep z krzewami owocowymi zapewni wszelkie potrzebne informacje o każdej odmianie.

Na co zwracać uwagę podczas hodowli?

Podczas hodowli truskawek i poziomek ważne jest zwrócenie uwagi na kilka kluczowych elementów:

  1. Odpowiednie podłoże – rośliny wymagają żyznego, próchniczego i wilgotnego podłoża.
  2. Odpowiednie warunki klimatyczne – rośliny są wrażliwe na niskie temperatury, w przypadku truskawek, ważne jest również unikanie nadmiernego nasłonecznienia, które może prowadzić do poparzeń liści.
  3. Regularne nawożenie, podlewanie i zabiegi pielęgnacyjne.
  4. Ochrona przed chorobami i szkodnikami – regularne monitorowanie roślin.