kwiaty pochłaniające kurz

Rośliny w domu mają za zadanie nie tylko upiększyć pomieszczenia, ale sprawiają też, że nasza sypialnia, czy pokój dzienny jest o wiele bardziej przytulny i przyjazny. Dodatkowo rośliny nadają pomieszczeniom więcej życia. Rośliny trzeba jedynie umieścić w odpowiednim dla nich miejscu, aby zdrowo rosły i czuły się dobrze w naszym domu. A czy wiemy, że istnieją również rośliny, które oczyszczają powietrze? Zobaczmy jakie to gatunki.

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

Nie da się ukryć, że w naszych domach sporo jest mebli, lakieru, farb oraz tekstyliów. Wszystko to emituje kurz i zanieczyszczenia, które to niektóre z roślin filtrują. Warto również zauważyć rolę roślin oczyszczające powietrze w domu, ponieważ są one przydatne nie tylko latem. Gdy otworzymy okna szeroko, do naszego domu mogą wpadać spaliny i zanieczyszczenia z zewnątrz, a także pyłki z innych roślin.

Wszystkie te drobne zanieczyszczenia rośliny w naszym domu filtrują i dzięki nim nasz organizm przyjmie ich o wiele mniej. Tak naprawdę nie trzeba zbyt wielu roślin, ale im więcej tym lepiej, jednakże już na 9m2 wystarczy jeden kwiat pochłaniający kurz. Dodatkowym atutem roślin dających dużo tlenu jest to, że nie są one wymagające w hodowli. Poza tym wielu jest miłośników domowej roślinności, którzy od dawna chcieli stworzyć własną domową dżunglę, a więc można przy okazji połączyć przyjemne z pożytecznym.

kwiaty domowe oczyszczające powietrze

Jaka roślina najlepiej oczyszcza powietrze w domu? – top 10 Roślin

Istnieją rośliny, które szczególnie dobrze filtrują zanieczyszczenia, a także te rośliny nawilżające powietrze. Jakim gatunkom możemy pod tym względem zaufać i w jakie się wyposażyć, aby nasz dom był nie tylko miejską, świetnie wyglądającą dżunglą, ale również oczyszczały nasz dom z kurzu? Oto kilka najbardziej popularnych sprawdzonych roślin oczyszczających powietrze w domu:

Roślina oczyszczająca powietrze – Rapis zielony

Rapis zielony jest w stanie pochłonąć najwięcej trującej substancji, jaką jest amoniak. Amoniaku używają producenci detergentów, a także tekstyliów, jest on więc obecny w naszych domach. Ta roślina pozwoli nam zwalczyć jego nieprzychylne działanie. Ponad to, Rapis zielony pięknie prezentuje się zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i tych loftowych i minimalistycznych.

Roślina oczyszczająca powietrze – Skrzydłokwiat

Bardzo popularna roślina jaką jest skrzydłokwiat doskonale oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń. Zwalcza doskonale benzen i aceton, które zawarte są w woskach do drewna, lakierach, a także wielu farbach. Skrzydłokwiat lubi być dosyć często podlewany, ale nie można go przemoczyć, idealnym stanowiskiem dla niego jest półcień, uwaga – może być szkodliwy dla zwierząt.

Roślina oczyszczająca powietrze – Bluszcz

Bluszcz jest popularną rośliną, którą możemy spotkać w wielu ogrodach i balkonach. Okazuje się, że bluszcz prócz tego, że wygląda wspaniale zdobiąc pergole na balkonach, jest również obrońcą naszego zdrowia. Pomaga on zwalczyć formaldehydy, które są obecne w naszym otoczeniu i są najczęściej emitowane w spalinach samochodowych. Bluszcz ma wiele zalet, a jedną z nich jest to, że nie potrzebuje on nasłonecznienia, by zdrowo rosnąć.

Roślina oczyszczająca powietrze – Paproć

Paprotka również jest doskonałym pogromcą zanieczyszczeń, jest rośliną popularną i znajdziemy ją w wielu domach i ogrodach. Reprezentuje zdrowe kwiaty doniczkowe. Jest ona również łatwa w utrzymaniu, jedynie nie wolno jej przesuszyć, ani przemoczyć. Paproć również wchłania formaldehydy.

Roślina oczyszczająca powietrze – Dracena obrzeżona

Jeśli mamy w domu do czynienia z formaldehydami, ksylenem, a także trójchloroetylenem, uwalnianymi przez rozpuszczalniki farb i uszczelniacze, to doskonałym sposobem na walkę z nimi jest właśnie dracena obrzeżona, zwana również smokowcem.

Roślina oczyszczająca powietrze – Sansewieria

Wężownica, czyli sansewieria jest również łatwa w utrzymaniu. Nie wymaga ona wiele podlewania. Jest również kolejną rośliną, która doskonale radzi sobie z benzenem i formaldehydami.

Roślina oczyszczająca powietrze – Zielistka Sternberga

Zielistka jest rośliną, która dość szybko rośnie, jeśli postawimy ją w słonecznym i jasnym stanowisku, a także nie doprowadzimy do jej przelania. Ona również jest w stanie poradzić sobie z większością zanieczyszczeń pochodzącymi ze szkodliwych dla nas substancji oraz z zewnątrz. Może stać się również idealnym kwiatkiem do biura.

Roślina oczyszczająca powietrze – Begonia

Do kwiatów doniczkowych zdrowotnych, należy również begonia, która wciąż kwitnie. Idealnym dla niej stanowiskiem jest stanowisko nasłonecznione. Trzeba ją również nawozić i podlewać. Mimo, że jest ona dość wymagająca w uprawie, to ma ogromną moc. Ona również jest rośliną oczyszczającą powietrze w domu.

Roślina oczyszczająca powietrze – Areka

Areka, to kwiat, który z łatwością kupimy w sklepach ogrodniczych, ale także niektórych marketach budowlanych. Wygląda trochę jak palma, ale do złudzenia przypomina również trawy. Jest kwiatem domowym oczyszczającym powietrze. Nie można jej wystawiać na słońce i trzeba często podlewać, ale nie przelać. Oczyszcza powietrze z formaldehydu, oraz ksylenów.

Roślina oczyszczająca powietrze – Aloes

Jednym z najzdrowszych kwiatów do sypialni jest również aloes (aloe vera). Sukulent ten, bez trudu pochłania benzen i formaldehyd, jest również rośliną o właściwościach leczniczych.

rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

Z czego rośliny mogą oczyścić powietrze?

W naszym otoczeniu jest wiele substancji, które mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, należą do nich aceton, formaldehyd, benzen, które emitowane są przez spaliny samochodowe, ale również przedmioty codziennego użytku i elektroniczne przedmioty.

rośliny filtrujące powietrze

Czy rośliny pochłaniają kurz?

Zdrowe kwiaty doniczkowe są zdolne do pochłaniania kurzu. Powyższe gatunki są sprawdzone i rekomendowane jako kwiaty idealnie pochłaniające szkodliwe substancje. Jest to również przydatne w domach osób palących papierosy.

rośliny oczyszczające powietrze w domu

Rośliny oczyszczające powietrze czy oczyszczacz powietrza?

Stężenie pyłów i zanieczyszczeń w Polsce jest bardzo wysokie, i tak można stwierdzić, że oczyszczacz powietrza redukuje je nawet do 99% w jednym cyklu tak rośliny stosunkowo o wiele mniej. Nie zmienia to jednak faktu, że aby zadbać o zdrowie, może zastosować jednocześnie oczyszczacz i rośliny oczyszczające powietrze w domu.

Rośliny oczyszczające powietrze według badań NASA

Aby jeszcze bardziej udowodnić korzystne działanie roślin oczyszczających powietrze swoje badania również przeprowadziło NASA. Jest nawet określona lista roślin oczyszczających powietrze, która jest niemalże identyczna jak ta, którą opisywaliśmy powyżej. Należą do nich między innymi: zielistka, bluszcz, palmy, skrzydłokwiat, anturium, a także chryzantemy wielokwiatowe.