trawa pampasowa przycinanie

Mając na względzie urok naszych ogrodów szukamy do posadzenia roślin ciekawych, niezwykłych, wyjątkowych, ale oczywiście również miłych dla oka. Jedną z takich roślin jest trawa pampasowa, która zachwyca swoją puszystością i kolorami. Ale czy można ją hodować również na balkonach i tarasach? Co o niej wiemy?

Ozdobna trawa pampasowa

Cortaderia selloana, znana większości jako trawa pampasowa, jest przepiękną dekoracyjną rośliną ogrodową. Zdobi wiele ogrodów zwłaszcza latem. Jest rośliną dość delikatną dlatego, podczas zimy należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Ozdobne trawy pampasowe pochodzą z południowoamerykańskich stepów i jest chyba jedną z najbardziej dekoracyjnych traw. Jest jednak rośliną delikatną, ze względu na swoje pochodzenie i uprawa trawy pampasowej nie należy do najłatwiejszych.

Trawy pampasowe, to kępiaste byliny, których liście mogą osiągnąć nawet 1-2m długości. Natomiast ich pędy kwiatostanu mogą sięgać nawet 2-3 m wysokości. Trawa pampasowa charakteryzuje się tym, że przez większość sezonu jej ozdobą jest gęsta kępa liści. Roślina ta wygląda jak fontanna. Przybiera ona również różne barwy w zależności od odmiany, można zatem spotkać trawę pampasową zieloną, ale również trawę pampasową różową. Jej liście są wąskie i sztywne, dlatego jest tak efektowna.

trawa pampasowa na balkonie

Czy trawa pampasowa nadaje się na balkon?

Wiele traw ozdobnych cieszy się ogromnym zainteresowaniem, także tych, którzy nie mają własnego ogrodu, ale mają balkon, który również chcieliby ozdobić tą wyjątkową odmianą trawy. I tu mamy dobrą wiadomość, ponieważ trawy pampasowe mogą być doskonałą ozdobą balkonu, czy tarasu i nadają się do uprawy zarówno w ogrodzie jak i na balkonie. Trawa pampasowa na balkonie wygląda bardzo efektownie i może dać nam namiastkę ogrodu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że trawa pampasowa pochodzi z kraju o swoistym klimacie i do hodowli w Polsce trzeba jej stworzyć odpowiednie warunki, inaczej może być trochę kapryśna. Aby trawa pampasowa dobrze rosła na balkonie, potrzebuje odpowiedniego stanowiska i specjalnego zabezpieczenia na zimę. Trawy ozdobne pampasowe można hodować w donicy i za chwilkę się temu przyjrzymy.

trawa pampasowa uprawa

Jak uprawiać trawę pampasową na balkonie?

Trawa pampasowa, zwana kortaderią jest gatunkiem nadającym się do hodowli w ogrodzie, jak i w pojemnikach na balkonie, jednakże, aby trwała miała długą żywotność należy stworzyć jej odpowiednie warunki. I tak, aby przetrwała do kolejnego sezonu, należy doniczki z balkonu schować na zimę do pomieszczenia, a tą która rośnie na zewnątrz w ziemi, solidnie okryć na zimę, aby nie wymarzła. Do popularnych odmian ozdobnej trawy pampasowej należą:

  • White i Weiser Feder,
  • Sunningdale Silver,
  • Remorio, Rosea, Rendatleri,
  • Pumila, Evita, Mini Pampas,
  • Silver Comet oraz Silver Stripe,
  • Splendid Star oraz Aureolineata

Każda z nich jest na swój sposób urokliwa i doskonale prezentuje się w polskich ogrodach. Powszechnie mówi się, że uprawa trawy pampasowej nie jest łatwa, ponieważ należy ona do roślin kapryśnych, ale przy odrobinie wysiłku i sumienności, możemy otrzymać doskonały efekt estetyczny w naszym tarasie, lub na balkonie, jako trawa pampasowa w donicy.

trawa pampasowa pumila

Jak zasadzić trawę pampasową w doniczce?

Trawa pampasowa jak sadzić? Oto jest pytanie. Zacznijmy od tego, że trawa pampasowa również tutaj ma wysokie wymagania. Otóż sadzenie trawy pampasowej ma sens, jeśli usadzimy ją w próchniczej, lekko kwaśnej glebie. Nie czuje się ona zbyt dobrze w ubitej glebie, ani w tej suchej. Szczególnie wymagająca jest również pod względem stanowiska.

Nie zadowoli jej bowiem stanowisko półcieniste i zacienione. Na nieodpowiednim stanowisku trawa pampasowa nie zakwitnie, ale może też umierać i uschnąć. Ponad to trawa tego gatunku bardzo lubi ciepło, a więc stanowisko nasłonecznione i ciche będzie dla niej najbardziej odpowiednie. Trawa pampasowa na balkonie, będzie czuła się idealnie pod ścianą. Ponad to, odpowiednim czasem na sadzenie traw ozdobnych pampasowych jest późna wiosna. To dlatego, że kortaderia potrzebuje do wzrostu ciepła, dlatego musimy poczekać, aż miną wszelkie przymrozki.

trawa pampasowa sadzenie

Jak pielęgnować trawę pampasową na balkonie?

Jeśli chodzi o pielęgnację, to podłoże, na którym posadziliśmy trawę pampasową powinno być wciąż wilgotne, szczególnie latem. A więc niezależnie czy mamy trawę pampasową uprawianą w ogrodzie, czy trawa pampasowa uprawa w donicy, to i tak należy ją regularnie podlewać. Nie można doprowadzić do przesuszenia trawy, ani do przemoczenia.

trawa pampasowa wymagania

Jak przechowywać trawę pampasową zimą?

Zimą, trawa pampasowa, powinna przebywać w suchej glebie. Unikać należy wówczas podlewania, a to dlatego, że trawa podczas zimy, która jest podlewana gnije. Jej korzenie i kępy zawarte w glebie stają się mokre i rozkładają się. Pamiętać należy również o nawożeniu. I tak jak inne trawy tego nie wymagają, tak trawa pampasowa ozdobna już tak. Warto nawozić ją minerałami już na początku wzrostu, czyli tuż po posadzeniu wiosną.

trawa pampasowa zimowanie

Kiedy należy przyciąć trawę pampasową?

Kiepskim czasem na przycinanie trawy pampasowej jest jesień. Jeśli pokusi nas przyciąć ją jesienią, możemy przyczynić się do zmarznięcia rośliny. Dlatego należy to robić wiosną. Należy to robić delikatnie usuwając uszkodzone liście i stare kwiatostany. Nie zapominajmy do tej czynności założyć rękawiczek. Jak już wspomnieliśmy wcześnie trawa pampasowa, ma ostre i sztywne liście, którymi łatwo się pokaleczyć.

trawa pampasowa

Gdzie można kupić trawę pampasową?

Trawę pampasową możemy kupić u sprawdzonych dostawców, hurtowniach, lub sklepach ogrodniczych, ale dostaniemy je również w marketach budowlanych i internecie na różnych portalach ogłoszeniowych. Trawa pampasowa jest dość łatwo dostępna i popularna wśród miłośników roślinności ozdobnej. Warto nadmienić, że trawa pampasowa nie traci swego uroku nawet po ususzeniu. Jest również chętnie kupowana nie tylko w sadzonkach, ale również ususzona jako naturalny element ozdobny.

Czy trawa pampasowa jest wieloletnia?

Ta południowoamerykańska trawa ozdobna jest rośliną wieloletnią.