Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Przebarwienia na twarzy to częsty problem kobiet. Prawie każdej z nas marzy się jednolita cera bez plamek. Jedyny sposób, aby pozbyć się przebarwień, to skuteczne rozjaśnienie cery za pomocą odpowiednich kosmetyków. Zobacz, jakie kosmetyki będą odpowiednie i wybierz coś dla siebie.

Czym są przebarwienia?

Przebarwienia są to ciemniejsze plamy, które widać na skórze i różnią się kolorem od reszty twarzy. Najczęściej wiążą się z zaburzoną pracą komórek barwnikowych, a główna przyczyna przebarwień to najczęściej promieniowanie UV, choć są także inne przyczyny. Możemy je podzielić na wewnętrzne, czyli takie związane z genetyką, z hormonami lub z chorobami autoimmunologicznymi. Istnieją także przyczyny zewnętrzne i należy do nich przede wszystkim promieniowanie słoneczne, stosowanie lekarstw takich jak antybiotyki lub sterydy, a także preparatów fotouczulających do których należą choćby nagietek, rumianek lub dziurawiec. Jeśli chodzi o rodzaje przebarwień to wyróżniamy tutaj przebarwienia pozapalne, które pojawiają się na skutek uszkodzenia skóry. Mogą wynikać ze zmian potrądzikowych jak również z uszkodzenia zmian na twarzy. Przebarwienia posłoneczne są także bardzo popularne i są związane ze szkodliwym promieniowaniem UV. Najczęściej wystepują formie punktowej i w miejscach największej ekspozycji słonecznej, czyli na czole, na policzkach lub na dłoniach.

Jak chronić się przed przebarwieniami?

Możesz zrobić wiele, aby chronić swoją skórę każdego dnia przed nieestetycznymi przebarwieniami. Przede wszystkim codziennie stosuj kremy z filtrem z jak najwyższą ochroną słoneczną. Zaleca się stosowanie kremów z filtrem SPF 50 na twarz, bo lepiej jest stosować wyższe filtry, niż narażać się na przyspieszone fotostarzenie się. Po drugie pamiętaj o tym, że jeśli bierzesz antybiotyki lub stosujesz peelingi chemiczne i lasery, powinnaś unikać opalania się. To samo dotyczy niektórych ziół, które w reakcji na słońce, mogą powodować przebarwienia. Zaleca się regularne stosowanie kosmetyków chroniących przed przebarwieniami i takich, które mogą je redukować. Zwróć uwagę na takie substancje jak kwas mlekowy, kwas glikolowy, retinol, witamina C i niacynamid. Wśród znanych i dość łagodnych substancji wymienia się tutaj witaminę C, która po dłuższym stosowaniu ujednolica koloryt cery i wyraźnie zmniejsza przebarwienia.

Jakie kosmetyki są niezbędne, aby chronić cerę przed niedoskonałościami?

Dobry wybór to stosowanie całej gamy kosmetyków opartych na składnikach walczących z przebarwieniami. Możesz wybrać kosmetyki do oczyszczania i nawilżania skóry z dodatkiem witaminy C. To jaką postać witaminy C wybierzesz, zależy od tego kiedy stosujesz dany kosmetyk jaką tolerancję na niego ma Twoja skóra. Na dzień możesz wybrać fluid nawilżający z kwasem hialuro nowym i dodatkiem witaminy C, a także z dodatkami wysokich filtrów takich jak SPF 25 i SPF 50. Do oczyszczania skóry idealny będzie lekki płyn micelarny z witaminą Cg. Zarówno na dzień, jak i na noc, możesz stosować serum z witaminą C w różnych postaciach, które będzie doskonale działać na przebarwienia. Serum to kosmetyk o płynnej konsystencji, który wchłania się lepiej niż krem i uzupełnia jego działanie. Jeśli chcesz mieć najlepsze efekty w zwalczaniu przebarwień, użyj kremu z witaminą C i serum o podobnym składzie. Zastosuj najpierw serum, a następnie krem. Dowiedz się jakie wybrać serum na przebarwienia, a Twoja skóra odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem.