Kiedy w jedzeniu pojawiają się szkodniki, zaczynamy lekko panikować i szukamy przyczyn zalęgania ich właśnie w naszych kaszach, czy makaronach. Zazwyczaj potocznie nazywamy takiesz szkodniki molami spożywczymi, ale czy wiemy, że istnieją jeszcze inne owady, szkodniki, które uwielbiają składać jaja w żywności? Czy kiedykolwiek słyszeliśmy o Tenebrio Molitor, czyli tak zwanym Mączniku młynarku? Zobaczmy jak się go pozbyć z żywności i gdzie składa jaja ten szkodnik.
Mącznik młynarek (Tenebrio molitor)
Mącznik młynarek, to chrząszcz niewielkich rozmiarów. Mierzy on około 2,5cm długości. Jest zazwyczaj czarny, choć bywa również w kolorze ciemnego brązu. Ciało mącznika młynarka jest podobne do innych chrząszczy, jest ono pokryte fałdkami, które są błyszczące i tłuste. Ciało chrząszcza młynarka mierzy około 12-14 mm.
Skrzydła natomiast, przekształcone są w pokrywy. Pozwalają one na niewielkie wzbicie się w górę, ale niektóre osobniki hodowlane w ogóle nie są zdolne do lotu. Jeśli chodzi o płeć mącznika młynarka, to trudno ją odróżnić. Jedyną oznaką, czy to samiec, czy samica są odnóża. U samca są one bardziej wygięte. Ten chrząszcz z rodziny czarnuchowatych występuje w produktach zbożowych, ale można go spotkać także w gniazdach ptaków, a także pod korą drzew liściastych. Mącznik młynarek jest odporny na działanie niskiej temperatury i może żyć na zewnątrz, ale zdecydowanie woli zacisze domowe i zapasy zbożowej żywności. Ponad to należy wspomnieć, że w wyższej temperaturze larwy mącznika młynarka dużo szybciej się rozwijają, dlatego środowisko domowe jest dla nich idealne do rozwoju. Dorosły owad żyje około miesiąca, a to jak długo będzie żył zależy od temperatury.
Kiedy mącznik przechodzi w stadium poczwarki może się rozwijać nawet do 30 dni, ale wpływ na to ma właśnie temperatura. Ponad to, samica mącznika składa około 500 jaj w ciągu swojego życia, a sam jego rozwój trwa do 1 roku. Ciekawostką jest, że w krajach wschodnich, larwa mącznika podawana jest jako przysmak, jest więc jadalna dla gatunku ludzkiego. Ten mały robak potrafi jednak zrobić spore spustoszenie w naszych zapasach żywności. Dlatego powinniśmy jak najszybciej zareagować i spróbować pozbyć się go z naszej żywności. Warto nadmienić również, że chrząszcz mącznik młynarek wyposażony jest w gryzący otwór gębowy, który jest dosyć silny. Nie należy więc długo zwlekać z przepędzeniem mącznika z naszego domu. Jakie znamy sposoby na zwalczanie mącznika młynarka?
Mącznik młynarek 5 sposobów zwalczania!
Głównym problemem w pojawieniem się mącznika w żywności nie jest to, że ma aparat gryzący, dużo gorsze jest to, że samica składa jaja w jedzeniu. Przyznajmy, że nie sprawia nam przyjemności myśl o larwach mącznika w naszym makaronie, czy herbacie. Istnieje szczęśliwie kilka sposobów na zwalczanie mącznika młynarka. Zobaczmy jak się go pozbyć z naszej kuchni:
1. Zwalczanie mącznika młynarka – zamrażanie
Mączniki młynarki są odporne na temperaturę, w pokojowej rozwijają się doskonale, ale nie boją się również tych niskich temperatur. Należy nadmienić, że nawet w temperaturach minusowych do -5 stopni Celsjusza owady nadal żyją. Ale zwalczanie mącznika młynarka może zacząć się od -25 stopni. Możemy to zrobić poprzez zamrożenie jedzenia w tej temperaturze, wówczas pozbędziemy się szkodliwego chrząszcza.
2. Preparat kontaktowy na mączniki
Jeśli chcemy możemy również użyć specjalnego preparatu na mącznika młynarka. Jest to bardzo skuteczny sposób, ponieważ są to środki, które swoim zapachem wabią nie tylko owady, ale i larwy. Tego rodzaju środek na mącznik młynarek, sprawia, że po zjedzeniu go szkodniki od razu giną. Jednakże, jeśli samica złożyła już jaja w żywności, powstaną nowe owady i wówczas czynność będzie trzeba powtórzyć.
3. Pułapka na mączniki – kolejny sposób na zwalczanie mącznika młynarka
Aby użyć pułapki na chrząszcze należy najpierw pozbyć się zalężonej żywności. Wielu producentów proponuje tego rodzaju pułapki, nie tylko na mącznika, ale również na inne chrząszcze. Pułapka na chrząszcze wabi owady i nie pozwala im wyjść na zewnątrz, ot całe działanie pułapki. Dzięki niej mamy szansę na ostateczne zwalczenie mączniaka zbożowego.
4. Zwalczanie mącznika młynarka poprzez lepy na owady latające
Lep jest również swego rodzaju pułapką, tylko działa nieco inaczej. Lep nasączony jest zapachem, który wabi owady, ale te przybiegając na miejsce przyklejają się do lepu i już nie mogą się od niego odkleić. Należy jednak pamiętać, że środek na mącznik młynarek, jakim jest lep nie działają na larwy i jajka mącznika.
5. Fumigacja – czyli zadymianie
Jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na pozbycie się mącznika młynarka. Robi się to za pomocą mgły lub zadymiana pomieszczeń. W domach mogą być one nieco nieprzyjemne, ale w magazynach sprawdzają się idealnie. Do zadymiania pomieszczeń stosuje się CO2.
Mącznik młynarek zwalczanie
Mącznika młynarka możemy zwalczyć na różne sposoby, ale najlepszym jest pozbycie się larw. Mamy wówczas szansę, że pozbędziemy się ich na długi czas, a może nawet na zawsze. Warto spróbować wykorzystać któreś z 5 powyższych sposobów, lub zacząć stosować chemię przeznaczoną do pokonywania szkodników magazynowych. Są to pułapi i lepy, ale również profesjonalne zmgławiacze i środki chemiczne dedykowane do walki z chrząszczami. Należą do nich między innymi: dyspenser feromonowy, środki oparte na deltametrynie, emulsje kontaktowe i żołądkowe, a także fumigatory.
Jak wygląda Mącznik młynarek?
Oznaką, że w naszym domu pojawił się mącznik młynarek, mogą być czarne robaki w pokoju. To pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę, następnie, jeśli robak przypomina inne chrząszcze i ma wygięte odnóża i twarde skrzydła tworzące pokrywy, mamy na czynienia z mącznikiem młynarkiem. Nie zapominajmy o jego barwie, jest on ciemno brązowy, lub czarny.
Czym żywi się mącznik młynarek
Mącznik młynarek, jeśli nie żyje w domu żywi się szczątkami innych owadów, a także gnijącymi roślinami, jednakże kiedy dostanie się do warunków domowych chętnie konsumuje zboża, owies, płatki owsiane, musli, otręby, a także mąkę. Jeśli więc zobaczymy czarne robaki w mące, możemy zacząć przygotowywać się do walki z mącznikiem młynarkiem.
Jak długo żyje mącznik młynarek?
Mącznik młynarek może żyć długo, w zależności od temperatury w jakiej żyje. Sprzyjającą do rozwoju temperaturą dla mącznika jest temperatura pokojowa.
Czy mącznik młynarek gryzie?
Tak, mącznik młynarek gryzie, ma dosyć mocny aparat gryzący.
też mam problemy z tym szkodnikiem