\Poruszanie się w sposób swobodny jest zazwyczaj dużo trudniejsze dla osób o ograniczonej mobilności – szczególnie, jeżeli w grę wchodzą schody. Jak poradzić sobie z tą przeszkodą? Kiedy krzesełka transportowe po schodach to dobry wybór?

1. Krzesła transportowe po schodach – rodzaje

2. Kiedy warto zainstalować krzesło transportowe w domu?

3. Gdzie musi znaleźć się krzesełko transportowe ewakuacyjne?

Krzesła transportowe po schodach – rodzaje

Krzesełka schodowe to bardzo użyteczny rodzaj sprzętu dla osób o ograniczonej mobilności, który może przydać nam się w wielu różnych sytuacjach. Do najpowszechniejszych zastosowań możemy zaliczyć:

• krzesełko do transportu chorych, z którym najczęściej spotkamy się w przypadku szpitali i różnorodnych placówek medycznych;
  • krzesło dla osób z ograniczeniami ruchowymi, które możemy zainstalować na schodach w domu lub w miejscach publicznych;
  • krzesełko ratunkowe do ewakuacji osób niepełnosprawnych, również zazwyczaj znajdujące się na wyposażeniu obiektów medycznych.

Każda z powyższych konstrukcji pełni podobną rolę – ich zadaniem jest ułatwienie transportu osoby, która sama nie może zejść lub wejść po schodach. Dzięki zastosowaniu podobnego rozwiązania możemy łatwiej poradzić sobie z ewakuacją w sytuacjach awaryjnych, jak i ułatwić funkcjonowanie we własnym domu.

Kiedy warto zainstalować krzesło transportowe w domu?

Krzesła transportowe po schodach coraz częściej stają się elementem wyposażenia wielu domów. Zwykle rozważamy ich montaż w przypadku, gdy w domu lub mieszkaniu przebywają na stałe osoby o ograniczonej mobilności: starsze, niepełnosprawne czy też chore. Zadaniem krzesła jest przede wszystkim zapewnienie bezpiecznych warunków poruszania się po własnej nieruchomości, jak i umożliwienie osobom o ograniczonej mobilności zyskania większej niezależności od pomocy innych domowników. Wybierając krzesełko do transportu osób do domu eliminujemy jedną barierę architektoniczną, dzięki czemu osoba z niego korzystająca może czuć się bardziej samodzielna.

krzesła transportowe po schodach

Gdzie musi znaleźć się krzesełko transportowe ewakuacyjne?

Krzesło transportowe wyposażone w pasy bezpieczeństwa to podstawa w każdej placówce medycznej, która nie posiada wind, a jednocześnie zajmuje się pomocą osobom o ograniczonej mobilności. Są one również do dyspozycji straży pożarnej i innych służb, jeżeli zajdzie taka potrzeba. W przypadku domowych zastosowań nie ma ograniczeń co do zakupu i montażu krzesła. Możemy zrobić to w każdym momencie, jeżeli czujemy, że taki dodatek jest potrzebny.