Niekiedy zdarza się tak, że bardzo lubimy krzesło, które od lat mamy w domu, lub jest przekazywane z pokolenia na pokolenie, ale niestety już się lekko wysłużyło. My nadal widzimy w nim potencjał i nie chcemy od razu go wyrzucać. Wówczas pomyśleć można o renowacji takiego krzesła. Od czego zacząć odnawianie starych krzeseł? Potrzeba nam będzie trochę czasu, cierpliwości i kilka ważnych produktów.
Renowacja starych krzeseł i mebli
Renowacja starego krzesła może stać się dla nas miłą popołudniową rozrywką, albo stać się również wielką pasją. To dlatego, że jest to czynność dość łatwa, przyjemna i nie wygada wielkiego nakładu fizycznej pracy. Ponad to efekty bywają zdumiewające i zostają z nami na długo. Odnawianie starych krzeseł możemy wykonywać samodzielnie i w ciągu zaledwie kilku godzin. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach i poszczególnych etapach wykonywania renowacji starych krzeseł. Od czego zacząć? Przede wszystkim, należy sprawdzić stan siedziska.
Stare krzesła, mają to do siebie, że przyciągają uwagę, są piękne, ale niekiedy dużo trudniej je odnowić, jeśli uległy zniszczeniu podczas użytkowania przez wiele lat. Trzeba więc po prostu usiąść na starym krześle i sprawdzić, czy jest ono stabilne, jeśli nie, należy dokonać wzmocnień. Głównie chodzi o bezpieczeństwo podczas użytkowania. Jak odnowić krzesło drewniane? Trzeba zacząć od przygotowania przestrzeni do pracy, a także kilku narzędzi, które będą nam niezbędne do odnowienia starego krzesła. No właśnie, co należy przygotować, by zacząć renowację starego krzesła?
Co będzie potrzebne do odnowienia tapicerowanego krzesła?
Zanim zaczniemy renowację krzesła tapicerowanego przygotujmy niezbędne narzędzia do jej wykonania. Chyba nie ma nic gorszego niż brak drobnych produktów, w momencie, gdy już zaczniemy pracę. Warto zatem przygotować i mieć pod ręką:
- folię malarską,
- papier ścierny,
- miękką ściereczkę,
- pędzle,
- farby,
- wosk do drewna,
- rozpuszczalnik, albo benzynę,
- klej do drewna,
- zaciski metalowe,
- nożyczki,
- mydełko krawieckie,
- zszywacz tapicerski oraz zszywki,
- kombinerki,
- młotek,
- gwoździe,
- materiał tapicerski.
Wszystkie te rzeczy potrzebne nam będą zarówno do odnowienia drewna w starym krześle, jak i do położenia nowej tapicerki.
Jak odnowić stare krzesło tapicerowane krok po kroku?
Odnawianie krzeseł drewnianych wykonywane fachowo, powinno odbywać się w kilku krokach. Przedstawimy je poniżej, aby każdy, kto ma takie stare krzesło, lub kilka krzeseł mógł samodzielnie wykonać tę efektowną pracę. Oto czynności, które powinniśmy zachować w odpowiedniej kolejności.
Renowacja krzesła krok 1 – usuwanie lakieru
Powinniśmy zacząć od podstaw, czyli oczyszczania powierzchni, którą chcemy odnowić. Polega to gównie na usunięciu cienkiej warstwy starego lakieru, lub powierzchni drewna, która już się nieco zużyła. Jest to wierzchnia warstwa mebla, którą delikatnie usuwamy. Pozbyć należy się również wszystkich gwoździ i pinezek, które są już pordzewiałe. Warto zrobić to przy użyciu wyciągacza do gwoździ i młotka, najlepiej z gumową końcówką. Do tej czynności przydać się mogą również kombinerki. Podczas oczyszczania starego krzesła, możemy zdjąć również obicie, czyli starą tapicerkę. Należy robić to delikatnie i ostrożnie obserwując, czy należy wymienić wypełnienie siedziska. Po zdjęciu obicia, czyścimy część drewnianą krzesła. Możemy zrobić to za pomocą papieru ściernego, lub roztworu benzyny lakierniczej i denaturatu. W ten sposób przygotujemy krzesło do pełnej renowacji.
Renowacja krzesła krok 2 – wzmocnienie konstrukcji
Niekiedy po zdjęciu tapicerki z krzesła, dostrzegamy dopiero prawdziwie zniszczenia owego krzesła. Wówczas należy ocenić, co należy wzmocnić i co może nam się przydać do wzmocnienia. Koniecznym jest takie wzmocnienie i podklejenie drewnianych konstrukcji dla naszego bezpieczeństwa podczas użytkowania. Najczęściej zniszczeniu ulegają nogi, oparcia, szczebelki. Najlepiej do poklejenia starego krzesła nadaje się klej żywiczny. Jest on doskonały do drewna, ponieważ zmiany, których dokonamy są odwracalne, a stare krzesło nie traci swoistych walorów estetycznych. Kleje te dość długo schną, ale są doskonałe do łączenia drewnianych konstrukcji. Tak wzmocnione krzesło jest dla nas dużo bardziej bezpieczne, a ponadto, przedłużamy jego żywotność.
Renowacja krzesła krok 3 – wykańczanie prac
W momencie, kiedy mamy już zabejcowane, lub pomalowane części drewniane naszego starego krzesła, a także jest ono odpowiednio wzmocnione, wówczas przychodzi czas na część główną, a zarazem wykończenie prac związanych z renowacją starego krzesła. A mianowicie jest to założenie nowej tapicerki. Przy tym kroku musimy zadbać zarówno o siedzisko i równe rozłożenie gąbki, jak i estetyczne rozłożenie materiału tapicerskiego. Jeśli będzie to drewniane siedzisko, pracę mamy ułatwioną, bo wystarczy jedynie dociąć gąbkę. A jeśli ma być to taśma tapicerska, wówczas musimy ja dociąć na 3-4 odcinki i ułożyć na krzyż. Następnie zszyć zszywaczem tapicerskim do drewnianego stelaża na obydwu końcach. Te fragmenty taśmy tapicerskiej podwijamy tak, aby zszywacz objął dwie warstwy materiału. Paski taśmy tapicerskiej przeplatamy w szachownicę następnie naszywamy materiał do siedziska. Brzegi muszą być napięte, dopiero wtedy możemy nałożyć miękką gąbkę na tak przygotowane siedzisko. Może to być również watolina, lub wypełnienie naturalne, takie jak trawa morska, włókna kokosowe itp. ostatnim etapem podczas renowacji krzesła drewnianego jest nałożenie tapicerki. Na uprzednio przygotowaną gąbkę, należy obłożyć siedzisko wybranym materiałem tapicerskim, a następnie obszyć materiał od spodu. Najlepiej zrobić to zszywaczem tapicerskim, który mamy w użyciu od początku prac. Jeśli przeszycia są widoczne i nam to przeszkadza, należy pokryć je taśmą dekoracyjną do tapicerek.
Jeśli zastanawialiśmy się jak odnowić stare krzesło drewniane, to możemy to zrobić we własnym domu własnoręcznie. Nakład pracy nie jest zbyt duży, a także finansowo się taka operacja opłaca. Ile kosztuje odnowienie tapicerowanego krzesła u fachowca? Ceny wahają się od 300zł do nawet 1000zł w zależności od typu krzesła, wykorzystanych materiałów, oraz naszej wizji. Różni wykonawcy liczą również inaczej za swoją pracę. Jeśli nie mamy umiejętności lub czasu do własnoręcznej renowacji starego krzesła, to możemy skorzystać z takiej usługi, jednakże warto spróbować zrobić to na własną rękę, ponieważ sprawi nam to ogromną satysfakcję i pozostawi długotrwały efekt za niską cenę.
w ten weekend będę testował wasz poradnik, dam znać!