Jakich błędów unikać podczas montażu wentylacji przemysłowej?

Montaż systemu wentylacji zawsze powinien być poprzedzony dokładnym projektem, przygotowanym indywidualnie dla konkretnego budynku. Odpowiednie średnice rur i optymalną dla nich trasę można rozplanować tylko dzięki wieloletniemu doświadczeniu i wiedzy. Brak wykonania projektu jest najczęstszym błędem przy montażu wentylacji.

Montaż wentylacji

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę skupia się na prawidłowej wentylacji pomieszczeń. Dużą uwagę przy budowie domów koncentruje się na tym, aby zapewnić stały dopływ świeżego powietrza do poszczególnych pomieszczeń budynku. Świeże powietrze wewnątrz domu przekłada się na lepsze samopoczucie oraz stan zdrowia domowników. Dlatego też tak ważny jest odpowiedni montaż każdego rodzaju wentylacji. Warto, zatem skorzystać ze sprawdzonych i doświadczonych firm, które mają bogate doświadczenie oraz dużą wiedze dotyczącą prawidłowego montażu tego typu instalacji. Przykładem takiej firmy jest przedsiębiorstwo GFI z Bydgoszczy. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu gwarantuje ono prawidłowo zaplanowaną oraz wykonaną wentylację.

Montaż wentylacji mechanicznej

Pierwszy krok w montażu instalacji mechanicznej, czyli rekuperacji to odpowiednie rozprowadzenie poszczególnych kanałów zgodnie z projektem. Prace te wykonuje się najczęściej po etapie osadzenia okien oraz drzwi, kiedy cały dom znajduje się jeszcze w surowym stanie. Całość montażu rozpoczyna się na górnej kondygnacji, to właśnie tam montuje się instalacje kanałów wywiewnych oraz nawiewnych. Ich lokalizacja to najczęściej narożniki i stropy,   pozwala to na ukrycie elementów za pomocą ścian z płyt karton-gips.

W sytuacji, kiedy przestrzeń pod kalenicą dachu jest wolna i niezagospodarowana, można z łatwością umieścić tam oba otwory. Kanały wentylacyjne wykonuje się z rur ocynkowanych, które następnie powlekane są wełną mineralną. Montaż rekuperacji powinien być wykonany przez sprawdzoną i doświadczoną firmę, która gwarantuje prawidłowy montaż systemu wentylacyjnego (zobacz link https://gfi.info.pl/wentylacja/). Aby we właściwy sposób zamontować rekuperator wymagana jest odpowiednia wiedza oraz umiejętności. Warto, zatem skorzystać ze specjalistycznej firmy, świadczącej tego typu usługi. Tylko i wyłącznie prawidłowy montaż rekuperacji wpływa na to, iż staje się on energooszczędny oraz pozwala na pełen komfort użytkowania tego typu instalacji.

wentylacja

Montaż wentylacji grawitacyjnej

 Wentylacja grawitacyjna jest najprostszą i najpopularniejszą formą wymiany powietrza w budynkach. Spotyka się ją zarówno w parterowych domach, jak i budynkach wielokondygnacyjnych. W domach z wentylacją naturalną (grawitacyjną) kanały wywiewne powinny się znajdować w kuchniach, łazienkach, toaletach, pomieszczeniach bez okien (schowkach, garderobach) oraz w takich, które są oddzielone więcej niż dwojgiem drzwi od kuchni, łazienki lub toalety, czyli od najbliższego kanału wywiewnego.

W mieszkaniach dwupoziomowych kanały wentylacyjne powinny się znaleźć także w pomieszczeniach na górnej kondygnacji. Jeśli w domu jest kominek to pomieszczenie z kominkiem również wymaga kanału wentylacyjnego. Dla zwiększenia wentylacji w kuchni w jednym z dwóch pomieszczeń generujących najwięcej zanieczyszczeń, dobrze jest wykonać dwa kanały wentylacyjne. Do jednego kanału podłączymy wówczas okap kuchenny, a drugi będzie wspomagał proces wymiany powietrza, gdy urządzenie nie będzie pracować.