Wyjazd na wczasy kojarzy ci się zazwyczaj z wypoczynkiem i błogim lenistwem. Mimo nadchodzących radosnych chwil nigdy nie zapominaj o zdrowiu i własnym bezpieczeństwie. To właśnie dlatego wybierając się w nieco bardziej egzotyczne kierunki, zadbaj o odpowiednie szczepienia, które ochronią cię przed chorobami niewystępującymi na terenie europy. Na jakie choroby warto się szczepić i kiedy dokładnie odwiedzić ośrodek medycyny podróży? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć.

• Sprawdź listę szczepień obowiązkowych
  • Medycyna podróży na ostatnią chwilę — porady specjalisty chorób tropikalnych
  • Szczepienia ochronne dostępne w poradni medycyny podróży
  • Na jakie choroby warto uważać?

Sprawdź listę szczepień obowiązkowych

Okres urlopowy, otwarte granice. Żyjemy w czasach, kiedy możemy podróżować niemal w każdy zakątek świata. Im bardziej egzotyczne podróże, tym większe wątpliwości w kwestii naszego zdrowia podczas pobytu. Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?

Planując swój wyjazd za granicę, kiedy znamy już miejsce docelowe, warto wybrać się na konsultację lekarską. Nawet jeśli będzie to rok przed wyjazdem. Lekarz podpowie czy przed podróżą warto się zaszczepić lub brać jakieś leki. Ustali termin, kiedy najpóźniej należy zgłosić się w takim wypadku. To daje możliwość wygodnej realizacji optymalnego planu profilaktyki, nawet w przypadku podróży o dużym ryzyku zdrowotnym. Przyjmuje się, że najlepszym terminem na wizytę u lekarza medycyny podróży jest 6-8 tygodni przed wyjazdem.

Medycyna podróży na ostatnią chwilę — porady specjalisty chorób tropikalnych

Co zrobić kiedy nie mamy tyle czasu? Czy w przypadku wakacji last minute rezygnować z wizyty u lekarza? Absolutnie nie! Warto znaleźć chwilę na taką wizytę, mimo wszystko i zmniejszyć ryzyko. Jest duża szansa, że lekarz doradzi w istotnych dla zdrowia kwestiach, wykona niezbędną profilaktykę.

Profilaktyka chorób zakaźnych jest niezwykle ważnym aspektem, który pozwoli ci nie tylko wypocząć na urlopie bez żadnych dolegliwości, ale również umożliwi bezpieczny powrót do kraju i ponowny kontakt z bliskimi. Odwiedź TropicalMed i zadbaj o swoje zdrowie w trakcie wakacji.

Szczepienia ochronne dostępne w poradni medycyny podróży

Podczas planowania podróży warto pamiętać o tym, że część szczepień jest obowiązkowa. Wizyta u lekarza medycyny podróży pomoże zweryfikować czy aby na pewno obowiązkowe szczepienia masz nadal aktualne. Warto zorientować się też we własnym zakresie, czy kraj, do którego się wybierasz, nie wymaga dodatkowych szczepień. Ich brak może skutkować szybkim powrotem do domu.

Lekarz medycyny podróży doradzi także jakie leki warto zabrać w podróż. Zaopatrzenie się w turystyczną apteczkę ułatwi podróżowanie i pomoże zapobiegać dodatkowemu stresowi. Szczególnie jeśli podróżuje się z dziećmi. Warto omówić z lekarzem ewentualne scenariusze, które mogą przytrafić się na urlopie.

Na jakie choroby warto uważać?

Przed planowanym wyjazdem powinieneś dokładnie zapoznać się z panującymi na danym obszarze dolegliwościami i zagrożeniami, jakimi są choroby zakaźne, ukąszenia owadów przenoszących choroby — przede wszystkim tych, które nie występują w twoim kraju. To jednak nie wszystko, w wielu krajach tubylcy szczepią się na choroby odzwierzęce, czy wirusy znajdujące się w żywności.

Jaki pakiet szczepień wybrać? Wszystko uzależnione jest od tego, co dokładnie jest celem podróży. Najlepszym rozwiązaniem będzie umówienie wizyty w centrum medycznym, gdzie lekarz medycyny podróży po zebraniu wywiadu dobierze najlepszy rodzaj szczepień dopasowany do klimatu i zagrożeń zdrowotnych.