Garaż blaszany to bardzo wygodne i bardzo proste w montażu rozwiązanie, a jednocześnie alternatywa dla murowanych garaży. Jeśli już mamy projekt na postawienie takiego garażu, przygotowania do jego postawienia powinniśmy zacząć od przygotowania podłoża, na którym owy garaż będzie stał. Jak powinien wyglądać i jak przygotować fundament pod garaż blaszany?
Przygotowanie podłoża pod garaż blaszany
Garaż blaszany to najtańsze i najbardziej praktyczne rozwiązanie dla garażu murowanego. Jest też formą dużo łatwiejszą do wykonania. Ale musimy pochylić się nad kwestią podłoża pod garaż blaszany. Nie ważne bowiem, jaki garaż wybierzemy, tani, czy drogi, ładny, czy brzydki, duży, czy mały, fundament pod każdy z nich musi być odpowiednio przygotowany. A zatem, prawidłowo wypoziomowany.
Najlepiej jest zacząć od zaplanowania w którym miejscu ma stanąć blaszak, następnie możemy przejść do przygotowania terenu, czyli gruntu pod fundament pod garaż blaszany. Dlaczego wypoziomowanie jest takie ważne, ponieważ każda krzywizna może przyczynić się do tego, że nasz blaszany garaż będzie niestabilny. Jak przygotować podłoże pod garaż blaszany? Należy przede wszystkim szczególną uwagę zwrócić na przekątne terenu. Muszą one być równe i tworzyć kąt prosty dla ścian garażu. Podłoże pod blaszak musi również zostać utwardzone.
Jaki fundament pod garaż wybrać?
Jednym z najbardziej polecanych i popularnych podłoży pod blaszak jest fundament betonowy czyli wylewka betonowa, albo kostka brukowa. Ale znamy również inne satysfakcjonujące rozwiązania, które mogą się Państwu spodobać i okazać najlepszym. Każda konstrukcja z blachy, powinna być solidnie przytwierdzona. Powinna znajdować się ona na stabilnym fundamencie, dlatego do jej wykonania musimy wykorzystać solidne produkty.
Fundament pod garaż blaszany – Wylewka betonowa
Wykonanie wylewki betonowej, należy zacząć od wyznaczenia obrysu garażu, a następnie wykopaniu dołu na około 20cm głębokości. Potem należy umieścić w nim drewniany szalunek. Wylewka betonowa pod garaż to rozwiązanie proste i bardzo popularne, najbardziej polecane również przez producentów garaży blaszanych. Powstaje ona również przez zasypanie wykopu gruboziarnistym kruszywem, które zapewni przepływ wody. Wykop ten wraz z kruszywem powinien zostać mocno ubity. Ostatnim krokiem jest zalanie miejsca wykopu betonem. Oto właśnie powstała wylewka betonowa pod garaż blaszany. Tak przygotowany fundament pod garaż blaszany będzie stabilny również dla samochodu, jeśli planujemy go parkować właśnie w garażu blaszanym.
Fundament pod garaż blaszany – kostka brukowa
Kostka brukowa, to drugie zaraz po wylewce betonowej rozwiązanie najczęściej polecane przez specjalistów. Musimy jednak wiedzieć, że nie jest ona tak wytrzymała jak wylewka betonowa. Należy również podkreślić, że kostka brukowa nie jest dobrym materiałem by zacząć kotwiczenie garażu. Kostka brukowa nie sprawdzi się w typowo samochodowych garażach. Ale jest tanią i funkcjonalną opcją, można dzięki niej w blaszaku przechowywać meble, sprzęt ogrodowy, a także elektronarzędzia. Pamiętajmy, że aby zacząć układać kostkę brukową, należy najpierw wyrównać powierzchnię poziomując ją.
Fundament pod garaż blaszany – bloczki betonowe
Kolejnym bardzo prostym rozwiązaniem na podłoże pod garaż są bloczki betonowe pod garaż. Ustawienie ich jest chyba jednym z najłatwiejszych sposobów. Poza tym są również łatwo dostępne w każdym markecie, czy składzie budowlanym. Rozkład bloczków zależny jest od wielkości blaszanego garażu, ale przy standardowym wymiarze blaszaka czyli takiego 3mx5m wystarczy nam kupić 6 takich bloczków. Bloczki betonowe pod garaż blaszany również należy wypoziomować i wbić dokładnie i głęboko w ziemię. Bloczki betonowe pod garaż również spełnia swoją funkcję, gdy chcemy w garażu przechowywać narzędzia, drobne sprzęty itp. to rozwiązanie mniej sprawdzi się, kiedy chcemy parkować w garażu samochód.
Jaka gruba wylewka pod garaż blaszany?
Aby zapewnić naszemu blaszanemu garażowi stabilność, a także można było wykonać prawidłowo kotwiczenie garażu, powinniśmy wylewkę zrobić o około 15-30cm większą niż powierzchnia samego garażu. Zapewni to również wygodę użytkowania. Grubość wylewki pod garaż blaszany może wynieść około 10cm, będzie wówczas wystarczająca.
Czy na wylewka pod garaż blaszany trzeba mieć pozwolenie?
Obecnie prawo budowlane mówi, że możemy na działce postawić garaż blaszany bez pozwolenia na budowę w przypadku, jeśli budowla nie przekracza 35 m2, a łączna ich liczba nie wynosi więcej niż 2 na każde 500 m2 działki. Ale musimy do odpowiednich organów zgłosić zamiar postawienia tego typu budowli na działce. Takimi organami się na przykład starosta, lub prezydent. Musi się to stać nie później niż 30 dni przed rozpoczęciem prac.
Ile kosztuje zrobienie wylewki pod garaż?
Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości garaż będziemy stawiać. Jeśli będzie to duża powierzchnia, oczywistym jest, że na materiały budowlane wydamy więcej. Możemy również wybrać najtańszą opcję, czyli bloczki lub fundament betonowy. Sam beton kosztuje różnie u różnych dostawców, a ceny za metr 3 oscylują w granicach 300zł.
Jak przymocować garaż blaszany do podłoża?
Mocowanie garażu blaszanego do podłoża to inaczej kotwienie garażu blaszanego. Robi się to po to, by konstrukcja była stabilna i nie została zerwana podczas silnego wiatru. Czym jest kotwiczenie garażu? Innymi słowy to zamocowanie go do podłoża, czyli wylanej wcześniej wylewki betonowej, lub bloczków betonowych pod garaż blaszany i zabezpieczeniu go tak, by nie przemieszczał się niekontrolowanie. Kotwienie garaży blaszanych należy wykonać tuż po osadzeniu ich na podłożu. Pozostaje jeszcze pytanie jak przymocować garaż blaszany do podłoża? Otóż najlepiej jest to zrobić za pomocą atestowanych kotew trzpieniowych i wkrętów.
Jak wypoziomować teren pod garaż?
Aby skutecznie i prawidłowo wykonać poziomowanie podłoża pod fundament pod garaż blaszany, należy wykopać otwór i zasypać go kruszywem gruboziarnistym, następnie podsyp ten ubić i zalać betonem, poziom wylewki zaznaczamy za pomocą szalunku, ale jeśli jesteśmy w stanie, możemy użyć poziomicy laserowej.
Moim zdaniem wylewka 10 cm powinna być wystarczajaca