jak zostać tatuatorem

Praca tatuatora, to niezwykle ciekawy zawód i praca. Wymaga ona wielu umiejętności, a także wyczucia artyzmu i szeroko rozwiniętych zdolności manualnych. Jakie cechy powinien mieć tatuażysta i czy potrzebne jest wykształcenie do wykonywania tego zawodu? Na myśl o wykonywaniu tej ciekawej pracy rodzi się wiele pytań. Jak zostać tatuatorem i jaki sprzęt na początek zgromadzić? Oto kilka słów na temat pracy tatuażysty.

Praca tatuatora

Wiemy o tym, że zawód tatuażysty to profesja niezwykle kreatywna, wymagająca wyobraźni, ale również profesjonalizmu. Wiele zależy od naszego zaangażowania w pracę, ale również naturalnego stylu, który oferujemy klientom. Można również stwierdzić, że jest to zawód opłacalny, ponieważ naprawę zdolni i rozchwytywani tatuażyści, do których ustawiają się spore kolejki zarabiają spore kwoty. Aby jednak tak się stało, należy cechować się konkretnymi umiejętnościami i kompetencjami. Mimo, że zawód ten nie wymaga wykształcenia, ani specjalnych uprawnień, to można uczęszczać na kursy i szkolenia.

Nic jednak nie da nam tego, co mamy naturalnie w swoich cechach, czyli kreatywność, pomysłowość, a także styl i umiejętności rysunkowe. Tatuaże to nic innego jak piękne obrazy, z tym, że wykonywane na skórze. Dlatego praca tatuażysty jest wyjątkowa. Jak zostać tatuażystą? Otóż, osoba zainteresowana pracą tatuażysty musi przede wszystkim posiadać zdolności artystyczne, które umożliwią wykonanie rysunku na konkretne zamówienie, lub zmodyfikowanie projektu klienta. Co ważne, należy posiadać umiejętność naniesienia obrazu i tuszu na skórę. Praca tatuażysty cieszy się obecnie dużą popularnością, ale jednocześnie jest wyjątkowa. Wymaga również umiejętności pracy z ludźmi, jest renomowana i dobrze opłacana.

jak zostać tatuażystą

Jak zostać profesjonalnym tatuatorem?

Jak zostać tatuażystą, czy tatuatorem? No właśnie, czy jest jakaś różnica? Otóż nie, jedno i drugie określenie opisuje osobę, która profesjonalnie zajmuje się tatuowaniem ciała, wykonywaniem tatuaży. Obie te formy są poprawne, dlatego będziemy je stosować zamiennie w poniższym artykule. Otóż, co trzeba zrobić i jak zostać tatuatorem? Droga do wymarzonego zawodu nie musi być trudna. To jeden z najstarszych zwodów świata i funkcjonuje oficjalnie jako artysta rysownik

 Tatuażystami mogą zatem zostać osoby, które ukończyły kurs tatuażysty, lub Akademię Sztuk Pięknych. To oczywiście tyko jedna z wielu dróg do tego jak zostać tatuażystą. Możemy też zrobić to mniej oficjalnie i jeśli mamy predyspozycje do rysowania, robimy to amatorsko, możemy zgłosić się do wymarzonego miejsca pracy, pokazać swoje portfolio i tam zdobywać doświadczenie. Warto jednak postawić na wykształcenie, by zdobyć większe zaufanie klientów, a także cieszyć się dobrą renomą i się rozwijać.

Tatuażyści to zazwyczaj prawdziwi artyści, dlatego też coraz częściej właśnie tak są postrzegani przez społeczeństwo. Zawód tatuażysty jest coraz bardziej popularny i cieszy się dużym szacunkiem, ponieważ wymaga ogromnej kreatywności, precyzji, dokładności, a ponadto tutażystami są zazwyczaj prawdziwi artyści. Osoby które uwielbiają rysować, tworzyć, dlatego w salonach tatuażu, lub studiach tatuażu spotkamy artystów plastyków i absolwentów szkół artystycznych.

Podsumowując, aby stać się tatuażystą, można wybrać następujące ścieżki kariery:

  • zapisanie się na kurs tatuażysty, by zdobyć dyplom, lub licencję, a także pod okiem doświadczonych specjalistów ukończyć szkolenie, może to być niezwykle rozwijające, dlatego warto wybrać się na taki kurs,
  • odnalezienie nauczyciela, który pozwoli nam na zdobycie doświadczenia i wiedzy przy swoim boku,
  • założenie własnego salonu tatuażu i budowanie własnej marki, co jest oczywiście wymagające, ale przy odpowiednich środkach przekazu i reklamie, można bardzo szybko zbudować świetną reputację.

kurs tatuażysty

Jak rozpoznać dobrego tatuażystę?

Odpowiedź jest dosyć prosta – po efektach jego pracy. Ale należy pamiętać jeszcze kilku innych ważnych kwestiach. Należy przede wszystkim zbudować dobrą reputację, a także rozpoznawać potrzeby klientów. Możemy to robić podczas rozmów, spotkań na temat tatuażu. Ze strony klienta natomiast wybór dobrego tatuażysty polega na zwróceniu uwagi na kilka kwestii:

  • wybór szkicu, jakim stylem charakteryzują się prace danego tatuażysty, czy jego prace nam się podobają, czy są estetyczne, takie o jakich marzymy, zapoznajmy się z portfolio tatuażysty,
  • klienci zwracają również uwagę na opinie o salonie tatuażu, a także samych artystach. Najlepsi tatuatorzy w Polsce cieszą się doskonałymi opiniami klientów, a swoje prace z dumą pokazują w internecie,
  • sterylne warunki pracy – dobry tatuażysta zwraca szczególną uwagę na higienę i sterylność otoczenia, w którym pracuje, a także przedmiotów, które używa, jest to bardzo ważne i wielu klientów zwraca na to szczególną uwagę, postawmy na dobre środki do sterylizacji i dezynfekcji,
  • doświadczenie i profesjonalizm, dobry tatuator będzie pracował w różnych kierunkach, nie ogranicza się, a także posiada dobrze przygotowane portfolio.

Należy pamiętać, że przy zawodzie tatuatora, opinie klientów mają duże znaczenie, to dzięki nim można liczyć na jeszcze większe ilości chętnych klientów, a także dobrą renomę. Bardzo często nowych klientów można zdobyć za pomocą polecenia przez znajomych oraz opinie w internecie. Bardzo ważna jest również rozmowa z klientem i autoprezentacja.

tatuator czy tatuażysta

Ile zarabia tatuażysta?

Tatuażyści zarabiają różnie. W dużej mierze zależy to od regionu, w którym wykonywana jest praca tatuatora, a także renoma studia tatuażu, oraz rozpoznawalność i popularność. Jeżeli pracujemy, dzierżawimy miejsce w salonie, lub sami prowadzimy renomowany salon cieszący się doskonałą opinią, możemy nasze prace wyceniać dużo wyżej, ponieważ klienci docenią nasz wysiłek włożony w wysokiej klasy profesjonalizm. Zaufanie klientów przełoży się na nasze zarobki. Początkujący tatuażyści mogą średnio zarobić około 3000zł brutto, a ci, którzy mają już doświadczenie, mogą zarobić od 5000 do nawet 10000zł brutto za miesiąc. Zarobki tatuażysty w Polsce mogą się różnić również z tego względu, że możemy pracować na własnej działalności, gdzie musimy się liczyć z kosztami, lub wykonujemy pracę w kilku salonach, gdzie co prawda nakład pracy jest większy, ale możemy również dzięki temu bardziej rozbudować swoje portfolio.

tatuażysta

Czy tatuowania można się nauczyć?

Tatuowania można się nauczyć, jednakże wymaga to wielu lat pracy, nauki. Wrodzony talent jest najbardziej owocny w przyszłości, ale jeśli mamy choć mały rys artystyczny, to warto go rozwijać. Na początek rysunek można ćwiczyć nawet w zaciszu domowym na kartkach papieru, płótnach, następnie dobywać praktykę możemy na skórkach pomarańczy, a także świńskiej skórze. Minie wiele lat zanim wykonamy tatuaż na skórze człowieka, ale warto poświęcić temu czas i nauczyć się sztuki tatuażu.

zawód tatuażysta

Ile kosztuje kurs robienia tatuażu?

Nauka sztuki ozdabiania i modyfikowania wyglądu, czyli kurs tatuażysty może kosztować różnie w zależności od regionu, szkoły, a także szkiców. Ceny wahają się, ale średnio można powiedzieć, że trzeba się przygotować na koszt rzędu 3000zł dla początkujących, jednakże kursy dla zaawansowanych mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Czego jednak nie zrobi się, aby znaleźć się w gronie najlepszych tatuatorów w Polsce.