Gaśnice pożarowe to niezwykle istotne przedmioty w naszym życiu codziennym. Stanowią jedno z podstawowych elementów wyposażenia samochodów oraz budynków, mieszkań i instytucji. Można je również spotkać w małych i dużych firmach zatrudniających setki osób. Gaśnica jest potrzebna w naszym życiu, ale czy znamy odpowiednie rodzaje gaśnic oraz czy wiemy kiedy powinniśmy ich używać? Jeśli nie, przedstawimy podstawowe informacje o gaśnicach.

Jakie są rodzaje gaśnic i w jakich przypadkach się je używa?

Gaśnicy używamy wtedy, kiedy widzimy, że w naszym otoczeniu pojawia się pożar. Dzięki niej możemy w szybki sposób zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia, lub ugasić już istniejący pożar. Ale powstaje tutaj pytanie, jakiej gaśnicy użyć do danego pożaru? Możemy się dowiedzieć rozpoznając przyczynę pożaru, lub znając jego źródło. Wówczas możemy wybrać odpowiednią gaśnice oraz skutecznie ugasić powstały ogień. Oto podstawowe typy gaśnic:

  • gaśnica proszkowa – najważniejsze w zastosowaniu gaśnicy proszkowej jest odcięcie płonącej powierzchni od tlenu. Proszek zawarty w tej gaśnicy może być węglanowy lub fosforanowy. Gaśnica proszkowa idealnie sprawdzi się do gaszenia pożarów cieczy, gazów, oraz materiałów pochodzenia organicznego,
  • gaśnice śniegowe – wypełnione są CO2, który po uwolnieniu z gaśnicy swoją konsystencją przypomina śnieg. Gaśnice śniegowe sprawdzą się zwłaszcza podczas gaszenia pożaru urządzeń elektrycznych, cieczy łatwopalnych, oraz gazów. Działa dzięki reakcji chemicznej, ponieważ CO2 po kontakcie z płonącym materiałem zyskuje temperaturę minusową, sięgającą nawet -78 stopni, za jej pomocą można również ugasić pożar ludzi,
  • gaśnica wodna – to najbardziej popularna gaśnica. Jest ona wypełniona pianą gaśniczą, ale należy brać pod uwagę, że zawiera ona wodę, nie sprawdzi się więc podczas gaszenia pożaru urządzeń elektrycznych.

Wszystkie powyższy rodzaje gaśnic znajdziemy na stronie https://sklep-ppoz.pl/pl/c/Gasnice-sniegowe/27. Gdzie prócz bogatego asortymentu znajdziemy również wiele ciekawych informacji i wskazówek technicznych.

Co mówią nam oznaczenia gaśnic?

Gaśnice najczęściej nie są zbyt wielkie, ale etykiety gaśnicze muszą zawierać wszelkie najważniejsze informacje o stosowaniu gaśnic, a także ich rodzaju, oraz znaki ostrzegawcze. Informacji jest wiele, ale miejsca na gaśnicy nieco mniej, dlatego stosowane są skróty, które wiele nam mówią o tym, czy mamy do czynienia z gaśnicą wodną, czy trzymamy w rękach gaśnice śniegowe. Co zatem mówią nam dane oznaczenia:

  • GP- oznacza gaśnicę proszkową,
  • GW- to gaśnica pianowa,
  • GS- oznacza nic innego jak gaśnice śniegowe,
  • GWK- oznacza gaśnicę pianową, którą stosuje się podczas gaszenia pożarów w gastronomii.
  • X- mówi nam o zbiornikach gaśniczych, które pozostają pod stałym ciśnieniem,
  • Z- oznacza umieszczenie środka gaśniczego i środka zasilającego w dwóch osobnych zbiornikach.

Oznaczenia są dla nas istotne, ponieważ wiemy po jaką gaśnicę sięgnąć, oraz jaką umieścić w danym miejscu. Dzięki temu bardzo szybko może nam się udać opanować ogień i uniknąć ofiar zdarzenia.