czernidło do plastików

Wiele plastikowych elementów w samochodach jest bardzo trwałe i służą nam latami. Należą do nich między innymi elementy nadwozia, ale również wyposażenie wewnętrzne naszych aut. Z czasem mogą się one jednak delikatnie zniszczyć, po prostu podczas użytkowania. Mimo, że są one z reguły odporne na wgniecenia, to i tak może się zdarzyć jakiś drobny wypadek, i powstaną niechciane rysy i wgłębienia. Jak się ich pozbyć i na czym polega regeneracja plastików w samochodzie? Zobaczmy.

Regeneracja plastików w samochodzie

Plastikowe elementy w samochodach są z reguły odporne na zniszczenia, ale nie tylko o takich kwestiach i regeneracji plastikowych elementów chcemy mówić. Niekiedy podczas użytkowania auta, a także pod wpływem szkodliwych warunków atmosferycznych może dojść do blaknięcia elementów plastikowych. Wówczas samochód, który jest zadbany na pierwszy rzut oka, może mieć spłowiałe zderzaki, deskę rozdzielczą, listwy i lusterka. Wówczas wygląda to mało estetycznie i warto pomyśleć o tym jak zacząć renowację plastików. Może nam się taka wiedza przydać zwłaszcza jeśli posiadamy samochód w dobrym stanie, a jest on kilkunastoletni. Do regeneracji plastików w samochodzie, będziemy potrzebowali kilku niezbędnych akcesoriów, takich jak czernidło do plastików, ale o tym więcej poniżej.

jak wypolerować plastik

Metody regeneracji plastików

Metod na regenerację plastików w samochodzie jest kilka, każdą z nich możemy wykonać samodzielnie, albo udać się do profesjonalistów, zapewniamy jednak, że samodzielnie wykonanie regeneracji plastików w samochodzie jest iście satysfakcjonujące. Od czego zacząć i co będzie nam potrzebne, oraz jakie znamy metody odnawiania plastików:

  • opalarka – jest jednym z tańszych rozwiązań na odnowienie plastikowych elementów. Wykonuje się to za pomocą urządzenia, które posiada chyba każdy warsztat samochodowy, a zwłaszcza lekierniczy. Metoda ta polega na opalaniu/rozgrzewaniu elementów plastikowych w sposób równomierny. Wysoka temperatura sprawia, że czarne plastikowe elementy ulegają roztopieniu, a skutkiem tego jest likwidacja rys, a czarny kolor z wypłowiałego czarnego, zmienia się w ciemny.
  • czernidło do plastików – jest to preparat chemiczny, którego nałożenie na plastikowe elementy powoduje znaczną zmianę koloru na żywszy i jest to efekt dość trwały. Istnieje wiele takich preparatów, wielu producentów specjalizuje się w produkcji owych czernideł, ale właściwości i sposób zastosowania prawie w każdym jest taki sam. Nie mniej zanim nałożymy czernidło na plastikowe elementy samochodu, należy je dobrze oczyścić i wysuszyć. Zaznaczmy, że stosuje się je zewnętrznie.
  • lakierowanie elementów plastikowych – wszelkie lakiery i podkłady w sprayu to bardzo szybki sposób na odnowienie czarnych elementów plastikowych w naszych autach. Idealnie nadają się do usuwania drobnych ubytków. Robi się to za pomocą pistoletu lub puszki ze sprayem. Ważne, by lakierowanie i regenerację plastików w samochodzie tą metodą wykonywać w wentylowanym pomieszczeniu.

polerowanie plastiku

Jak odnowić plastiki wewnątrz samochodu krok po kroku?

Mówiliśmy o regeneracji elementów plastikowych w samochodzie na zewnątrz, ale jak odnowić plastiki od wewnątrz? Jest to również ważna kwestia, ponieważ tutaj nie możemy użyć czernidła do plastików, ani lakieru ze względu na nasze zdrowie. Wdychanie tego rodzaju substancji chemicznych podczas jazdy nie jest pozytywne dla naszego zdrowia. Otóż porysowane plastiki w samochodzie, możemy również zregenerować, choć ulegają one zniszczeniu dużo rzadziej niż plastiki zewnętrzne. Oto jak to zrobić w kilku krokach:

regeneracja plastików w samochodzie – krok 1

Renowację plastików w samochodzie zaczynamy od dokładnego oczyszczenia ich cleanerem. To jakiego środka użyjemy zależy tylko od nas, ale możemy również zwrócić uwagę na to jaki w samochodzie mamy plastik, innego cleanera możemy użyć do powerzchni chropowatej, a innego do gładkiej. Należy spryskać miękką szmatkę, najlepiej z mikrofibry cleanerem i wycierać kurz i zanieczyszczenia.

regeneracja plastików w samochodzie – krok 2

Drugim krokiem w renowacji plastików w samochodzie jest impregnacja powierzchni plastikowych. I tutaj zależnie od tego jaki efekt chcemy otrzymać, możemy pokusić się o użycie dressingu, lub quick detailerów. Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, użyjmy tego drugiego, jeśli zaś chcemy głęboko i dokładnie zaimpregnować elementy wewnątrz auta, powinniśmy nałożyć dressing za pomocą gąbeczki.

regeneracja plastików w samochodzie – krok 2

Ostatnim krokiem jest polerowanie plastiku domowym sposobem. Najlepiej jest użyć specjalnej maszyny polerskiej, będzie to wówczas wymagało dużo mniej siły i czasu, ale jeśli nie jesteśmy w posiadaniu takiej maszyny możemy użyć ręcznych gąbek polerskich. Czym wypolerować plastik? W tym celu powinniśmy wyposażyć się w specjalną pastę polerską, która jest idealna do konserwacji, ale przede wszystkim polerowania plastikowych powierzchni. Pasta dostaje się każdy zakamarek i doskonale nada połysk. Naszym zadaniem jest jedynie równomiernie ją rozprowadzić i polerować do połysku.

Pamiętajmy jednak, że najważniejsza jest regularność. O auto warto dbać, ponieważ wtedy przełoży się to na żywotność plastikowych elementów w naszym aucie, a także zwiększymy odporność na zatarcia i uszkodzenia mechaniczne, a także blaknięcie.

porysowane plastiki w samochodzie

Co to jest dressing do plastików?

Jest to środek chemiczny, służący do renowacji elementów plastikowych w samochodzie, zabezpieczający kokpit od wewnątrz. Nakłada się go za pomocą miękkiej szmatki, lub gąbeczki, co daje długotrwały i dogłębny efekt konserwacji i pielęgnacji elementów plastikowych w samochodzie.

regeneracja plastików w samochodzie

Czym polerować plastik wewnątrz auta?

Polerowanie plastiku na połysk możemy wykonać za pomocą polerki, czyli specjalistycznej maszyny do polerowania, lub ręcznymi gąbkami polerskimi.

renowacja plastików

Jak prawidłowo czyścić plastiki w samochodzie?

Przede wszystkim plastikowe elementy przed renowacją należy dobrze wyczyścić, jeśli nie posiadamy cleanera, możemy zrobić to za pomocą gorącej wody. Następnie elementy należy osuszyć. Potem możemy przejść do odnawiania plastików.