Akumulator EFB to odpowiedź współczesnej motoryzacji na zapotrzebowanie samochodu na energię. Z uwagi na to, że zapotrzebowanie to ciągle rośnie i zmieniają się źródła jego pozyskiwania, producenci muszą dostosować propozycje akumulatorów do rynkowych trendów. Akumulator EFB ładowanie ma zapewnione z kilku źródeł, wśród których znajdują się różne mechanizmy odzyskiwania energii w pojeździe. Jak ładować akumulator EFB i jak o niego dbać, by służył nam jak najdłużej?

Czym jest akumulator EFB?

Skrót EFB oznacza Enhanced Flooded Battery i jest to akumulator, który doskonale radzi sobie w przypadku częstych rozruchów silnika. W związku z tym zazwyczaj można go spotkać w samochodach wyposażonych w system Start&Stop, w przypadku których takich rozruchów może być bardzo wiele, zwłaszcza podczas jazdy po mieście. Taki system powoduje wyłączenie silnika nawet na krótkim, kilkusekundowym postoju i jego ponowne włączenie wraz z wciśnięciem pedału gazu. Montuje się go w samochodach głównie ze względów ekologicznych.

Akumulatory EFB to akumulatory o nieco większej wytrzymałości od standardowych, tanich akumulatorów. Wynika to głównie z  tego, że na powierzchni płyt dodatnich mają podkład z wełny poliestrowej – zapewnia lepszą stabilizację materiału aktywnego płyt. Tym samym akumulator jest bardziej odporny na cykle rozładowywania i ładowania.

Ładowanie akumulatora EFB w samochodzie – jak to zrobić?

Niewątpliwie więcej pytań niż w przypadku standardowego akumulatora przysparza akumulator EFB. Czym ładować taki akumulator? Jaki prostownik do akumulatora EFB będzie najlepszy? I, oczywiście, czy ładowanie akumulatora EFB zwykłym prostownikiem jest w ogóle możliwe? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Warto jednak wiedzieć, że całkowite rozładowanie baterii tego typu w nowszych pojazdach jest raczej niemożliwe. Nie oznacza to oczywiście, że nie możemy się spotkać z taką sytuacją, bo mimo iż akumulator kojarzony jest z nowoczesną technologią, to możemy go spotkać również w starszych pojazdach. Zaleca się je w samochodach, które – najprościej mówiąc – są „prądożerne”.

Ładowanie akumulatora EFB zwykłym prostownikiem?

Ładowanie akumulatora EFB nie powinno być przeprowadzane z użyciem standardowego prostownika. Nie ma on elementów sterujących, a przez to może wręcz pogorszyć parametry akumulatora lub spowodować niedoładowanie.

Jakim prostownikiem ładować akumulator EFB?

Czas na odpowiedź na najważniejsze pytanie: jak powinno wyglądać ładowanie akumulatora EFB w samochodzie? Należy użyć do tego ładowarki z elektronicznym układem sterującym. Dzięki temu mamy możliwość dobrania zarówno czasu ładowania, jak i odpowiedniego napięcia. Trzeba dopasować je zarówno do pojemności, jak i stopnia rozładowania akumulatora. Takie działanie warto podjąć, zanim dojdzie do całkowitego rozładowania akumulatora EFB, które może obniżać jego żywotność. I oczywiście trzeba przy tym wiedzieć, jakim napięciem ładować konkretny model, by parametry te ustawić na ładowarce.

Jak przedłużyć żywotność akumulatora EFB?

Akumulatory EFB mają większą tolerancję na cykle ładowania i rozładowywania, mogą ich wytrzymać nawet 100 tysięcy. Jednak warto przy tym odpowiednio dbać o akumulator, by dać mu szansę na jak najdłuższą pracę.

  • Nie należy doprowadzać do zbyt głębokiego rozładowania akumulatora. Jeśli jednak do niego dojdzie, istotne jest jak najszybsze podłączenie odpowiedniego prostownika.
  • Warto regularnie odbywać jednostajne podróże bez zatrzymywania o długości ok. 15–20 kilometrów. Dzięki temu akumulator będzie miał możliwość dojścia do pożądanego stopnia naładowania.
  • Jeśli pojazd nie jest regularnie użytkowany, np. pozostaje w bezruchu przez kilka tygodni, może być konieczne jego doładowanie.
  • Od czasu do czasu przyda się również wizyta u mechanika. Test kondycji baterii pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy akumulator jest w dobrym stanie i czy przetrwa jeszcze kolejne sezony.

Ze wszystkich rodzajów akumulatorów, akumulator EFB uważany jest za jedną z lepszych opcji. Odpowiednia forma ładowania i dbanie o akumulator sprawi, że będzie służył przez bardzo długi czas. Nowoczesne ładowarki do akumulatorów, również wyposażone w system inteligentnego ładowania (w tym cenioną przez kierowców ładowarkę CTEK MXS 5.0), znajdziesz w sklepie motoryzacyjnym nocar.pl.